Modelina

Spis treści

Co to jest modelina? Czy modelina a glina polimerowa to to samo?

Modelina, nazywana również gliną polimerową (polymer clay) to termoutwardzalna masa plastyczna, którą można użyć do zabawy lub do profesjonalnego wyrobu różnych przedmiotów, na przykład biżuterii, czy figurek. Są to dwie różne nazwy tej samej substancji. Glina polimerowa to po prostu profesjonalna nazwa modeliny i takie nazewnictwo jest używane za granicą (polymer clay).

Jednakże, glina polimerowa to nie to samo co zwykła glina, dlatego bez kontekstu nie można po prostu użyć tego słowa zamiennie. Glina to skała osadowa, która daje się rozrzedzać wodą, formować na kole garncarskim i wypalać w piecu. Dzięki czemu powstaje ceramika. Glina i glinka polimerowa to dwie zupełnie inne substancje, choć z pozoru mogą wydawać się podobne.

Glina polimerowa ma zbliżoną konsystencję do plasteliny, chociaż jest nieco twardsza. Kluczową jej właściwością jest możliwość utwardzenia jej pod wpływem temperatury. Jest dostępna w naprawdę wielu odcieniach i wariantach. Modelina jest fascynującym medium, które możesz łączyć z innymi, na przykład takimi jak: tusze, farby akrylowe, brokaty, pyłki opalizujące, pigmenty, metaliczne folie, pastele i inne.

Właściwości modeliny

Modelina jest przez tak wiele rękodzielników uwielbiana ze względu na mnogość fantastycznych właściwości jakie posiada.

Po pierwsze jest lekka, dzięki czemu idealnie nadaje się na projekty biżuterii większych rozmiarów. Po upieczeniu jest nietoksyczna, więc nie sprawi problemów przy kontakcie ze skórą, na przykład jako bransoletka. Dobrze trzyma swoją formę, przy czym równocześnie jest elastyczna.

Przypomina twardą gumę lub giętki plastik, co zapobiega kruszeniu się elementów biżuterii. Na kolczyki zrobione z modeliny nie trzeba aż tak uważać jak na zrobione ze szkła czy porcelany. Z czasem nie zmienia koloru, więc można się bardzo długo cieszyć swoimi wyrobami w niezmienionym stanie. Biżuteria jest w 100% wodoodporna – można nosić ją również podczas zwykłych codziennych czynności takich jak mycie rąk czy naczyń.

Z punktu widzenia rękodzielnika również można wyróżnić kilka bardzo atrakcyjnych właściwości.

Z modeliny może artystycznie lepić każdy. Jeśli chcesz możesz zacząć już dzisiaj! Glina polimerowa jest materiałem stosunkowo tanim. Nie musisz mieć żadnych zezwoleń na produkcję i sprzedaż biżuterii z jej użyciem, w przeciwieństwie np. do srebra. Modelina jest bardzo wdzięcznym materiałem, który możesz formować w dowolny sposób, a po upieczeniu poddać obróbce, np. możesz zeszlifować albo wypolerować. Po wypieczeniu modelina nie zmienia swojego koloru, chociaż uwaga! – z drobnymi wyjątkami. Opowiem Ci o nich później.

Z powodzeniem możesz łączyć ją z innymi mediami, takimi jak tusze, farby, pyłki, brokaty. Możesz również wykończyć ją żywicą lub lakierem. Mieszając różne kolory modeliny uzyskasz dowolny inny kolor. Działa to tak samo jak mieszkanie kolorów farb. Myślę, że Cię zaskoczę jeśli powiem, że konsystencją modeliny możesz manipulować w zależności od tego czego potrzebujesz zrobić w swoim projekcie.

Czy modelina jest toksyczna?

Tak jak wspomniałam wcześniej, modelina jest nietoksyczna, pod warunkiem, że użyjesz jej zgodnie z przeznaczeniem. Bez problemu możesz z niej lepić bez rękawiczek – dopóki nie dostanie się ona do błon śluzowych albo rany zabawa z nią jest bezpieczna. Pamiętaj więc, żeby nie jeść w trakcie pracy, nie oblizywać palców, nie wkładać ich do oczu a zwłaszcza, nie jeść modeliny!

Jeśli jednak przez przypadek podrapiesz się po oku czy obliżesz palec, z pewnością szybko wyciągniesz go na zewnątrz, modelina jest bardzo niesmaczna. Nie musisz się jednak obawiać wystarczy że umyjesz ręce wodą z mydłem, przepłuczesz usta czy piekące oko. Z upieczoną modeliną jest łatwiej, nie brudzi rąk, nie podrażnia, jest neutralna wodoodporna i nietoksyczna.

Podczas wypiekania modeliny zgodnie z instrukcją możesz poczuć specyficzny zapach. Nie jest on szkodliwy, ale jeśli ci przeszkadza otwórz okno w kuchni na czas pieczenia. Pilnuj temperatury w piekarniku podczas wypiekania modeliny. Na opakowaniu są instrukcje co do tego. Przy zbyt wysokiej temperaturze modelina zacznie się palić i wydzielać trujące opary (jak wszystko inne co się pali). Modelina gdy się pali, nie pociemnieje od razu, zrobi się czarna czy stanie w płomieniach. W początkowej fazie przegrzania, zwykle wtedy jej kolory żółkną. Jeśli już dojdzie do tego procesu nie panikuj. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nigdy nie spalił modeliny. W tej sytuacji, wyłącz i uchyl piekarnik, otwórz okno i wyjdź z kuchni lub pracowni. Wystarczy że przewietrzysz pomieszczenie, a ostudzone spalone kawałki wyrzucić do śmietnika.

Co można zrobić z gliny polimerowej?

Z gliny polimerowej możesz ulepić wiele wspaniałych kolorowych i artystycznych rzeczy. Możesz z niej zrobić chyba każdy rodzaj biżuterii: kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki, spinki, ale także pudełeczka, talerzyki i miseczki ozdobne do przechowywania przeróżnych ślicznych drobiazgów.

Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Jeśli chcesz ulep zakładkę do książki, osłonkę na doniczkę, podstawkę pod kadzidełko, figurkę, ozdoby świąteczne, breloczek. Możesz też przyozdobić nią słoik czy kubek. Pamiętaj! Modelina nie nadaje się do celów spożywczych. Możesz ozdobić kubek modeliną, ale tylko z zewnątrz. Możesz nią ozdobić uchwyt sztućców. Nie używaj talerzyków i miseczek wykonanych z gliny polimerowej do podawania czy konsumowania posiłków.

marshmaglow kolczyki z modeliny (7)
marshmaglow kolczyki z modeliny
marshmaglow kolczyki z modeliny

Jakie są modeliny?

Na rynku mamy wiele firm produkujących modelinę. Głównym problemem jest dostępność konkretnej gliny w danym kraju. Poniższa lista przedstawia modeliny godne zainteresowania. Kolejność przypadkowa, to nie jest ranking od najlepszej do najgorszej.

 • Fimo
 • Cernit
 • Sculpey
 • Kato
 • Papa’s clay
 • Viva Decor Pardo

Większość z powyższych dzieli się jeszcze na podkategorie, kategorie które nie przypadły mi do gustu i są to Fimo Transparent oraz Sculpey III.

Więc jeśli występują u Ciebie jakieś problemy sprawdź jakiej modeliny używasz.

Która modelina jest najlepsza?

Bardzo trudno wydać taki werdykt. Myślę, że to nawet jest niemożliwe. Moją ulubioną modeliną jest ta z firmy Cernit, ale nie powiedziałabym że jest najlepsza, po prostu lubię z nią pracować. Każda modelina jest trochę inna i powinnaś wybrać konkretną według swoich własnych preferencji i pod kątem projektu, do którego będziesz jej używać. Możesz wybierać z listy z powyższego akapitu – jeśli mieszkasz w Polsce, to najłatwiej będzie Ci dostać modelinę Fimo i Cernit. Nie kupuj zwykłej modeliny szkolnej, albo jakiejkolwiek innej dziwnej nieznanej gliny. To strata czasu i pieniędzy.

W ilu stopniach piec modelinę?

Każdą pieczemy trochę w innej temperaturze. Na opakowaniu każdej kostki producent zawsze podaje temperaturę i czas pieczenia. Zwykle jest to między 120 – 150 ℃ i między 30 a 60 minut.

Jak utwardzić modelinę?

Tylko w piekarniku! Gotowanie modeliny to bardzo zły pomysł. Co prawda faktycznie stwardnieje, ale będzie wyglądać bardzo nieatrakcyjnie. Czasami widać małe spękania, osad i dziwną teksturę. Drobne elementy podczas gotowania, podskakiwania i obijania się o ścianki garnka ulegają deformacji.

Jak zrobić kolczyki z modeliny?

Wbrew pozorom nie jest to taki prosty i szybki proces. Oczywiście wykonywane czynności są również zależne od tego jakie konkretnie kolczyki z modeliny chcemy ulepić. Na przykład czy będą one płaskie, wycinane foremkami, lepione koraliki czy może miniaturowe jedzenie. Ale uogólniając w każdym procesie powinny wystąpić takie kroki:

 1. zaplanuj kolory, kształty i tekstury,
 2. przygotuj pracownię, niezbędne narzędzia i materiały,
 3. wyrób modelinę,
 4. ulep lub wytnij pożądane kształty,
 5. upiecz je w piekarniku,
 6. oszlifuj gotowe kształty i wywierć dziurki, ewentualnie wypoleruj,
 7. zmontuj poszczególne moduły kolczyków i przyczep sztyfty lub bigle.

O tym jak krok po kroku zrobić profesjonalne kolczyki z modeliny uczę dokładnie w moim kursie, którego premiera już niedługo. Dowiesz się z niego jak wykonać wszystkie powyższe punkty i wiele więcej!

Dla kogo jest modelina?

Dla każdego! Modelina jest absolutnie wspaniała i pozwala każdemu wyżyć się artystycznie, pobudza wyobraźnię, kreatywność. Rozwija myślenie przestrzenne, planowanie, zmysł artystyczny i manualne zdolności przez konieczność lepienia palcami. Bardzo dobrze pomaga w zrozumieniu kolorów, i w jaki sposób one powstają i jak przekształcić jeden kolor w drugi.

Nie musisz mieć żadnego talentu, każdy może lepić co chce i jak chce i rozwijać unikatowy styl na swój własny sposób. Jeśli kochasz rękodzieło i od zawsze robiłaś drobne projekty do szuflady, czy to z koralików, makramy czy muliny i się zastanawiasz nad tym czy zacząć tworzyć biżuterię z modeliny czy żywicy, to jestem pewna, że modelina jest strzałem w dziesiątkę.

Żywica jest bardzo fajnym materiałem, ale jest bardziej wymagająca, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa. Musisz do niej mieć swój oddzielny zamykany, wentylowany pokój, maskę z filtrami chemicznymi, rękawiczki, gogle ochronne, a najlepiej zabezpieczający kostium. Nie można rozlewać żywicy przy dzieciach, zwierzętach czy innych dorosłych osobach. Nie można również przerwać pracy w połowie, by zająć się czymś innym, a nawet gdy ktoś Cię natychmiast potrzebuje w domu.

Przy modelinie od biurka możesz odejść w każdej chwili, lepić możesz w każdym miejscu, nawet jeśli nie masz własnej pracowni. Pamiętaj tylko, żeby nikt się przez przypadek nie skaleczył twoimi narzędziami lub małe dziecko czy zwierzę nie zjadło modeliny.

Muszę też wspomnieć, że na modelinie jest notatka, że jest to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 8 lat. Chodzi tutaj o dwa względy bezpieczeństwa. Modeliny nie można spożywać, oblizywać po niej palców czy wkładać ich do oczu. o czym już wspomniałam. Nie zapominaj, że zabawa z modeliną nie kończy się na samym lepieniu. Na końcu trzeba jeszcze upiec to co się zrobiło i nie spalić przy tym modeliny czy domu. Dlatego tutaj zostawiam rodzicom do indywidualnej oceny, czy dziecko jest wystarczająco rozsądne, żeby lepiło pod nadzorem dorosłego, a taka rozwijająca zabawa może być zakończona wspólnym wypieczeniem tego co razem stworzyliście z gliny polimerowej.

Jakie narzędzia do pracy z modeliną?

Narzędzi do pracy z modeliną jest mnóstwo, a podstawowymi narzędziami, z którymi pracuję na co dzień są:

 • szklany blat,
 • maszynka do modeliny,
 • akrylowy wałek,
 • foremki,
 • płaski nożyk,
 • piekarnik,
 • mini wiertarka z końcówką wiertłem i filcową (frezarka do paznokci też będzie odpowiednia lub ręczne mini wiertło),
 • wodoodporny papier ścierny,
 • płyn do czyszczenia blatu i narzędzi na bazie alkoholu.

Omawiam je wszystkie w moim kursie, którego premiera jeszcze w tym roku.

Zapraszam Cię do mojego sklepu z kolczykami z modeliny. Masz inne pytania? Skontaktuj się ze mną.

marshmaglow kolczyki z modeliny
marshmaglow kolczyki z modeliny foremki
marshmaglow kolczyki z modeliny